Chystáme se k porodu

Chystáme se k porodu

Hned v úvodu prosím všechny, kterým se povedlo zdárně štěňátka porodit a odchovat – nečtěte dál. Tento článek není prvotně určen pro Vás.  Také není určen těm kteří nutně potřebují odborný návod plný cizích výrazů. Je adresován těm, které jejich první narození štěňat čeká či o něm snad teprve uvažují.  A protože se na mne obrátilo již několik lidí s dotazy co všechno mají mít připraveno a jak “to” vůbec probíhá, rozhodla jsem se tu sepsat několik základních věcí, aby jste nepodcenili přípravu na porod a byli vaší fenečce oporou a v případě nutnosti pomocníkem. Nedělám si ambice být Vaším “guru porodu” prostě Vám jen prozradím jako se připravujeme u nás a Vy se tím můžete a nebo nemusíte nechat inspirovat.

Přeskakuji zde záměrně fáze předcházející porodu, tedy výběr krycího psa, hárání a krytí, o tom snad někdy jindy – pokud bude zájem.

Naše příprava na porod začíná 30.den po nakrytí. Tedy dnem kdy jsme odjuchali k paní vetrinářce na ultrazvuk a vyplenit dózu s piškotkama které si za trpělivost zasloužíme – obě, já i fenka.

A výsledek ultrazvuku je výborný – plné bříško štěňátek. Kouká na nás jedna “kulička” vedle druhé, zatím mají 3cm a těžko uvěřit že za 30 dnů to budou krásná, v průměru 600g vážící štěňátka. Proč chodíme na ultrazvuk? Jednak moje holky to nijak nestresuje, s paní veterinářkou mají dobré, vzájemně se respektující vztahy vycházející z tiché dohody: “ty mi to ošetříš a já tě za to nekousnu” a hlavně tam jedeme kvůli mě. Já chci vědět jestli krytí bylo úspěšné a jestli mám dát vědět lidem kteří se třeba už na štěňátka informovali a jestli mám připravit porodnu a malinko upravit budoucí mamince jídelníček.

Tak tedy: výsledek UZ byl pozitivní a já začínám fence dávat po druhou půlku březosti Chassoton 4% (přírodní přípravek na klouby) a 3x týdně 250mg C vitamin CETEBE (podáváme ho pro jeho účinnost v prevenci dysplastických  onemocnění, Vitamin C se účastní při tvorbě kolagenu a pojivových tkání, a je účinný antioxidant). Kromě tohoto dávku jídla nijak nezvětšuji, občas nějakou tu dobrotu jako piškot, tvaroh, rohlík, ale žádné překrmování…..

Připravuji porodnu. Zdi jsou opět čerstvě vyvápněné, porodní box (viz foto) je umytý, vydesinfikovaný, vystlaný kartony a těsně před porodem si přichystám i ostatní věci, které je potřeba mít po ruce.

Na fotografii vidíte porodní box. Jedná se o dřevěnou bednu (ohrádku) cca 1,3×1,5m velikou (může být samozřejmě i menší) která má na svých stěnách ještě ve výšce cca 20-25cm hranol, jako ochranu proti zalehnutí štěněnte. Na levé straně vidíte rádio (nepotřebuje ho fena, ale já ☺) hodiny, desky s papírem a tužky na záznam porodu, přímotop, přikrytou váhu a tác s pomůckami k porodu (ten popíšu později). Na pravé straně je krabice s vypranými plenami, nebo kusy dobře sajících látek určené pro otírání a vysušení štěňat, starší vyprané kapny určené jako podložka pod fenu (během porodu odchází velké množství tekutin, je žádoucí fenu i štěňata udržet v čistotě a suchu) a hygienické podložky na které štěňátka odkládám, například v krabici pokud jde fena ven, nebo je dávám pod štěně na váhu. Podlaha bedny je dřevěná, pokrytá linoleem a kartony. Ty se snadno mění a vyhazují a tak není problém s udržením čistoty. Dále je v porodně miska s vodou pro fenu, kyblík s vodou na mytí rukou pro mne a větší odpadkový koš (budete se zbavovat přebytečných lůžek a všeho špinavého)

Tato fotka:

zachycuje tác s připravenou desinfekcí (Betadine), tu používám na desinfekci pupíků a nůžek pokud je nutné pupeční šňůru stříhat nebo zkrátit. Rukavice, nůžky, čtverečky a moje oblíbená pasta Calo-Pet. Je to takový energetický náboj pro fenu. Mám tu zkušenost že fena těsně před porodem už mizerně jí, a při porodu nebo po něm jí je potřeba dodat trochu vzpruhu. Moje holky by se po ní utloukly ☺. Někam se mi na fotce zatoulal teploměr. I ten by jste měli mít po ruce, aby bylo možné po porodu sledovat TT u feny. Fenky které mají hodně bohaté “závoje” na zadních končetinách je dobré před porodem ostříhat. Daleko lépe se pak udržují v čistotě a nezůstavají jim v těchto místech zapáchající očistky.

Před porodem pak vždy zkontaktuji naši veterinární lékařku, sdělím jí přibližný termín porodu a ujistím se že bude v dosahu, kdyby se něco zvrtlo. A nakonec nezapomenu na eventualitu, že by fenka po porodu z nějakého důvodu nemohla štěňátka krmit a mám doma připravené minimálně jedno balení sušeného mléka pro štěňata. Používám k naprosté spokojenosti zn.Bosch a vyzkoušela jsem při nějaké akci i mléko od Royal Caninu, ale to je zbytečně drahé.

Fenka Moskeváka bývá březí zpravidla 60-65.dnů. V odborných publikacích píší, že přicházející porod poznáme i poklesem teploty o cca jeden stupeň zhruba 24.hodin před porodem. Nevím. S touto metodou nemám dobrou zkušenost. Většinou jsem to na fence poznala tím že bříško už bylo hodně pokleslé a těsně před porodem fenka odmítala potravu, byla hodně nervózní, chodila z místa na místo, hrabala a pořád se ukládala a opět vstávala a zrychleně dýchala. V tuto chvíli už fenku nespouštím z očí a jsme pořád spolu. Pravidelně kontroluji vulvu. A konečně se objevuje odtok plodové vody – začátek samotného porodu. Tento okamžik zaznamenám do papírů jako začátek porodu. Je dobré vést tento záznam pro případ že se během porodu cokoliv zkomplikuje a vy budete nuceni zavolat veterináři o pomoc. Pak budete mít naprosto jasný přehled v kolik hodin se co dělo, jak veliké pauzy byly mezi narozením jednotlivých štěňat atd.

Ráda bych Vám poskytla jakýsi “jízdní řád” porodu štěňat, ale při nejlepší vůli to nelze. Každý z porodů byl jiný, štěňátka přicházela na svět v různých intervalech, fenky potřebovaly buď plnou asistenci, nebo vlastně jen moji přítomnost a samy si rodily a obstarávaly štěňátka. Zažili jsme porody rychlé, kdy během 6 hodin bylo na světě 10 štěňat a všechno šlo jak po másle a zrovna tak porod trvající 36 hodin a nakonec loni na jaře i císařský řez. Načrtnu tu tedy jen několik získaných zkušeností:

První štěně přichází na svět zpravidla do dvou hodin od odtoku první plodové vody. Fena která rodí poprvé může během porodu zmatkovat, netuší co se děje, případně čerstvě narozené štěně neošetří, nevyndá z obalu. V tomto případě nastupujete vy a plodový obal roztrhnete, štěně rychle vyjmete, zaškrtíte pupeční šňůru prsty a ve vzálenosti cca 6-7cm od pupku přestřihnete. Pupeční šňůru nadále držíte, aby nedošlo k velkému krvácení, zároveň držíte štěně hlavičkou dolů, vyklepáváte z tlamičky plodovou vodu. Tlamku klidně otevřte, vsuňte prst až ke kořeni jazyka a ten malinko povytáhněte aby se uvolnily dýchací cesty. Pokud je vše v pořádku, štěňátko dýchá a hýbe se, většinou se take již velmi hlasitě projevuje, začněte štěně masírovat a vysušovat připravenými hadříky, stejně jako by to dělala fena svým jazykem. Vysušovací pohyby pomáhají stimulovat krevní oběh.

Toto všechno dělejte v těsné blízkosti feny a jakmile bude štěně osušené přiložte ho feně ke strukům. Laktace se u mých holek spustila vždy již několik dní před porodem a tak s přísunem mléka nebyl nikdy problém. Zdravé štěně má vrozený sací reflex a během chvilky přijde samo na to jak si vzít co potřebuje. Pokud to jde, hned po očištění si štěně vyfotím (pro pozdější snadnou identifikaci) a zvážím. Do papíru napíšu čas narození, pohlaví a váhu, případně poznámku, jednalo-li se o štěně které bylo kříšené, nebo vyšlo-li ven bez lůžka.

K vypuzení lůžka dochází buď při narození štěněte, nebo by mělo vyjít v blízkém čase po jeho narození. Placentu fena většinou požírá. Je zdrojem tolik potřebné energie. Většinou jim dovolím sníst tak 3-4 placenty a zbytek odhazuji do připraveného pytle. Štěně může vyjít ven napřed hlavičkou nebo zadečkem. Z mé zkušenosti mohu říct že je to tak půl na půl. Mezi narozením štěňat může být interval několika málo minut i 2-3 hodiny. Opět mohu jen uvést že nejkratší termín mezi narozeními byly necelé 2 minuty a zrovna tak se nám zdravé krásné štěně narodilo až po 6 hodinách po zdánlivém ukončení porodu. Obecně bych mohla říct že délka mezi narozeními je 30-60 minut. Během porodu fena většinou leží na boku, eventuelně si při vypuzovací fázi přidřepne, aby se jí lépe tlačilo. Nechte to na ní, jen pohlídejte již narozená štěňátka, aby je fenka nepřilehla. Pokud nastane delší pauza můžete vzít fenu ven aby se prošla, vyčůrala a štěňátka se přirozenou cestou posunula do dolních porodních cest. Pokud budete mít štěstí jako my, můžete se z takové zdravotní procházky vrátit s dalším štěnětem v náručí ☺.

Cítím povinnost Vás upozornit, že kromě živých krásných zdravých štěňátek, se Vám zrovna tak může narodit štěně, které zemře buď při porodu (nejčastěji z důvodu pomalého průchodu děložním krčkem, následnou hypoxií a zalknutím plodovou vodou) nebo fena porodí štěně které zemřelo již před zahájením porodu (takové poznáte snadno, prože u něj již dochází k rozkladu). Na tyto situace není asi člověk nikdy dost připraven, ale je potřeba s těmito eventualitami počítat, neboť jsou bohužel přirozeným jevem zejména u fen které mají mnohočetné vrhy a rodí veliká štěňata. I každé takové štěně zdokumentujte, vyfoťe a zabalené uložte někde stranou, aby jste je případně mohli ukázat veterináři.

Veterinární lékař by měl fenu navštívit a jí i štěňata prohlédnout hned druhý den po porodu. Fenu prohmatá, aby vyloučil přítomnost živého či mrtvého štěněte v porodních cestách, zkontroluje očistky, TT feny a její kondici po porodu. Zároveň by měl dobrý veterinář zkontrolovat každé štěně. Přítomnost paspárků(domluvte se ihned na jejich včasném odstranění), stav pupíku, případé vady (rozštěp patra např.)

Pár slov na závěr: Do porodu zasahujte citlivě, jen tak aby jste fenu nestresovali. Během porodu jí dopřejte klidné prostředí, mluvte na ní klidným hlasem. Po porodu ji nechte odpočívat, buďte s ní co nejvíce času, prostě se “mamince” věnujte jak nejvíc to půjde. Určitě nazapomeňte ji šetrně omýt, pravidelně měřit teplotu a připravujte jí energeticky bohatou stravu aby všechny ty mrňousky uživila a sama se nevydala z posledního.

Přeji Vám i Vašim odchovancům co nejlepší start do dlouhého a spokojeného psího života.

 

Marie Rudolfová

CHS Z linie Romanovců

jak vypadá porod samotný se můžete podívat na videu zde