Kloubní výživa psů obřích plemen

Asi se všichni shodneme na tom, že klouby a vazy psů kteří v dospělosti váží 50-80 kg je ne-li nutné, tak alespoň žádoucí chránit od malička. To znamená že by už v rodné chovatelské stanici měla štěňata zhruba od věku 4.týdnů dostávat do stravy i přídavek nějakého z preparátů kterých je na trhu v dnešní době spousta. Já jsem u takhle maličkých štěňat vsadila na můj nejoblíbenější přípravek Aptus-Aptoflex. Je v tekuté formě a obsahuje:

1)Kyselinu hyalrunovou, ketrá je hlavní součástí synoviální tekutiny a zajišťuje pružnost, měkkost a vazkost chrupavek

2)MSM jako přírodní zdroj síry a působí tak jako silný antioxidant

3)Chondroitin sulfát který má protizánětlivé složky a je základní strukturální složkou kloubní chrupavky

4)Kolagen jako zdroj aminokyselin pro stavbu kloubních chrupavek

Aptus Aptoflex je tekutý a přimíchávám ho do potravy.

 

Další dobrou volbou je tabletová řada výrobků Alavis, ALAVIS 5. Někteří psi baští tablety bez problému samotné z ruky, nebo doporučuji podávat tablety rovnou do krku. Během pár dní si zvyknou, že večer mají udělat „ ÁÁÁÁ „ 🙂

Nevýhodou Alavisu je doporučené přerušení v dávkování. Výrobce nedoporučuje podávat ho déle než 3 měsíce v kuse. Pak by se měla udělat přestávka 1-3.měsíce a je možné Alavis znovu nasadit. Takže v době pauzy od Alavisu 5 podávám opět Aptus-Aptoflex, nebo tablety Agilium.

Teď ještě kde můžete kloubní výživy sehnat? Určitě u Vašeho veterinárního lékaře, v lékárně by měli také být schopní vám je objednat, ale toto jsou většinou dražší varianty.

Já s oblibou používám internetové obchody.

Zejména Merlinovo psí království  www.psikralovstvi.cz funguje naprosto bezchybně a navíc tu mívají úžasné akce na balení Alavisu. Do týdne ho mám doma a nikam nemusím, paráda! Další velmi schopní obchodníci, se kterými mám dobré zkušenosti jsou na www.mujpes.cz . Ti navíc v Praze a Brně zavážejí až domů. A pak ještě www.svetkrmiv.cz

 

Slovníček pojmů o kloubní výživě:

 

Glukosamin sulfát – VYŽIVUJE

Glukosamin hraje významnou roli v metabolismu chrupavky. Stimuluje buňky chrupavky (chondrocyty) k syntéze proteoglykanů (základních stavebních složek chrupavky) a je hlavním substrátem pro jejich vznik. Glukosamin je aktivně přijímán chrupavkou. Podávání glukosaminu zpomaluje rozvoj už vzniklých degenerativních změn chrupavky.

Chondroitin sulfát – VYŽIVUJE

Chondroitin sulfát Je důležitou součástí kloubní chrupavky. Váže velké množství vody, čímž hydratuje chrupavku, podporuje vznik proteoglykanů a redukuje kolagenolytickou aktivitu. Podávání chondroitinu vede ke zpomalení destruktivních změn chrupavky, mírní bolesti kloubů, zlepšuje pohyblivost a mírní i průběh zánětu kloubu.

MSM – PŮSOBÍ PROTIZÁNĚTLIVĚ

Látka MSM látka obsahující organicky vázanou síru, která působí na zpevnění vazů a šlach, potlačení zánětu a bolesti a na regeneraci a relaxaci svalů. Dále vykazuje silné antioxidační a jiné pozitivní účinky a je jedinečným zdrojem sirných sloučenin, které v organizmu pozitivně působí, a to zejména v poškozené kloubní chrupavce.

Kyselina hyaluronová – LUBRIKUJE

Kyselina hyaluronová se nachází především v pojivových tkáních, kde tvoří hlavní součást kloubní synoviální tekutiny. Čím vyšší je koncentrace kyseliny, tím lepší jsou viskoelastické vlastnosti chrupavky a dochází k jejich lepší výživě. Její podávání normalizuje vlastnosti kloubní synoviální tekutiny, působí proti degeneraci chrupavky a obnovuje její původní vlastnosti.

Kolagen II. typu – OBNOVUJE

Kolagen II. typu je hlavní bílkovinou kloubní elastické chrupavky, kde zabezpečuje její pevnost, pružnost a odolnost. Kolagen obsažený v přípravku ALAVIS™ 5 je hydrolyzovaný, což znamená, že je enzymaticky štěpen na menší částice, které se v zažívacím traktu lépe vstřebávají a jsou tudíž mnohem lépe využitelné pro stavbu a obnovu poškozené chrupavky. Nedostatek kolagenu v kloubu a chrupavce vede k poruchám hybnosti a postupným degenerativním změnám. Kolagen zabezpečuje pevnost a pružnost pojivových tkání.